Pohoří Slovenský Raj

Píla, Košický kraj, Slovensko

GPS 48°56'1.500"N, 20°22'54.624"E

Odhalte kouzlo Slovenského ráje, jednoho z nejkrásnějších národních parků ve střední Evropě. Za dobrodružnou dovolenou tak nemusíte cestovat nikam daleko. Toto výjimečné území o rozloze 19763 ha bylo Národním parkem vyhlášeno roku 1988. Turisty láká na unikátní rokliny a kaňony, které můžeme prozkoumat díky zabezpečení pomocí žebříků, stupaček a řetězů. Nalezneme tu téměř 200 jeskyní a propastí.

Perlou mezi krasovými jeskyněmi Slovenského ráje je Dobšinská ledová jeskyně, která je návštěvníkům zpřístupněna již od roku 1870. Právem si zasloužila zápis na seznam UNESCO. Naskytne se vám tu pohled na jedinečné dílo přírody – propojení ledové hmoty s kamennými klenbami, ozdobené v některých měsících sněhem. Jeskyně je již řadu let velice oblíbená a do roku 1946 tu bylo dokonce povoleno celoroční bruslení pro veřejnost. Mezi další unikátní krasové jevy patří např. Stratenská jaskyně, Medvedí jaskyně a Čertova díra.

Slovenský ráj spadá do oblasti Slovenského rudohoří, a to do celku Spišsko-gemerský kras. Na severu a severovýchodě území sousedí s Hornádskou kotlinou, na západním a severozápadním území hraničí s pohořím Nízké Tatry. Původně tvořila celou oblast národního parku jedna velká plocha, kterou však postupně toky řek (Hornád, Hnilec) a potoků (Velký Sokol, Suchá Belá, Bílý potok) rozčlenily na několik větších a menších plošin. Dílem menších toků je  vytvoření pro toto území tak charakteristických roklí  a vodopádů (Kyseľ, Piecky, Sokolia dolina, Zejmarská roklina). Jednou z nejoblíbenějších a nejkrásnějších roklí Slovenského ráje je Suchá Belá. Voda tu překonává na krátké vzdálenosti výškový rozdíl až 400 m. Na jednosměrné trase plné nádherných vodopádů si užijete překonávání žebříků a řetězů. Dalším neméně atraktivním místem je Prielom Hornádu, úsek na horním toku řeky Honrád, kde vzniklo kaňonovité údolí. Břehy jsou tu místy vysoké až 200 m. Díky výstavbě Chodníku Horské služby byla tato roklina pomocí stupaček, žebříků, řetězů a mostů zpřístupněna.

Slovenský ráj se chlubí jedinečnou faunou a flórou. Téměř celé území pokrývají lesy, v malebných údolích a dnech roklin se setkáme s horskými druhy rostlin. Můžeme tu objevit až 16 druhů zakarpatských endemitů. Oblast Slovenského ráje je domovem mnoha druhů živočichů – různých obratlovců, motýlů, brouků, měkkýšů a ptáků, z nichž je 130 druhů chráněných. V odlehlých a nepřístupných částech se vyskytuje kočka divoká, medvěd, rys ostrovid a další vzácné druhy. V jeskyních našly své útočiště různé druhy netopýrů. Díky zachovaní nespoutaného rázu přírody a nepřístupnosti některých míst, poskytuje toto území výborné podmínky pro život dravých ptáků. Dodnes tu hnízdí sokol myšař, myšák horní i vzácní jestřáb krahujec a orel skalní.

Nenechte si při svém putování po Slovensk0m ráji ujít návštěvu obcí s historickými památkami. Centrum regionu představuje obec Spišská Nová Ves, mezi další zajímavé obce patří Markušovce, Spišský Štvrtok a Hrabušice. Ubytovat se můžete v některém z turistických středisek: Čingov, Kláštorisko, Podlesok či Dedinky. Vydat se odtud můžete i na celodenní výlet např. do Vysokých a Nízkých Tater, Pienin či na Spišský hrad.

Oblast Slovenského ráje láká návštěvníky i v zimním období. Nabízí pestré sportovní vyžití milovníkům zimních sportů, a to především v lyžařském středisku Mlynky.

Pohoří v okolí

Slovenské Rudohorie 19.0 km, Slovenský Kras 53.0 km, Alsó Hegy 53.3 km, Trohanka 56.0 km, Kobula 65.0 km, Slanské Pohorie 104.3 km, Drahov 113.9 km, Dolha 159.0 km, Vyhorlat 187.1 km, Dubníky 190.4 km

Další pohoří na Slovensku a pohoří v kraji Košický kraj.

Nejbližší obce

Píla 3.7 km, Hrabušice 5.0 km, Dedinky 6.7 km, Štefanovce 6.7 km, Biele Vody 7.1 km, Stratená 7.6 km, Palcmanská Maša 8.0 km, Havrania Dolina 8.4 km, Rakovec 9.4 km

 

Mapa k pohoří Slovenský Raj

Satelitní foto pohoří Slovenský Raj

Průvodce Slovenskem

Zájezdy na Slovensko

Silniční pravidla na Slovensku

Ubytování na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovenské památky, kultura a příroda

Historie Slovenska

Česko-slovenský a slovensko-český online slovník

10 důvodů proč navštívit Slovensko

Kde, kam a jak na Slovensku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Slovenska

Banskobystrický kraj Bratislavský kraj Košický kraj Nitriansky kraj Prešovský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Žilinský kraj
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde