Slovenská kuchyně

Halušky s bryndzouSlovenská kuchyně se velice podobá české, avšak je v podstatě mnohem bohatší a pestřejší, neboť byla ovlivněna nejen českou, ale i rovněž moravskou, maďarskou, rakouskou či německou kuchyní. Pokrmy jsou ochuceny paprikou, majoránkou, pepřem. Přidává se hojně cibule a česnek.

Pro každý slovenský kraj je typická právě jiná specialita. Mezi typicky slovenské pokrmy a speciality patří halušky s bryndzou, pirohy plněné tvarohem, kapustnicová polévka, rožněné skopové, bystřické ražniči, horniacke údené mäso, soľnohradské halušky, tatranská sviečkovica, zvolenská údená pečenka, revúcke guľky so soľou, liptovské droby, spišské pirohy, perkelt, živánská pečeně, vyprážaný bravčový rezeň, zelňačka s klobásou, škvarkové pagáče, šarišské placky, rezance s tvarohem a makem. K masovým jídlům se většinou servíruje jako příloha bílý chléb.

Na území Slovenská se vyrábí znamenité sýry (bryndza, oštiepok, parenica, korbáčiky). Připravují se zde znamenité sladké moučníky a dezerty, jako je např. medovník, rýžový nákyp, makovník, trotle, ořechovník, medvedie labky, granadýr, tradiční slovenské buchty.

Z alkoholických nápojů lze ochutnat suché bílé víno Furmint, pivo značky (Smädný Mních, Zlatý bažant, Šariš), prvotřídní borovičku, bylinný likér, vynikající švestkou slivovici.

 

 

Průvodce Slovenskem

Zájezdy na Slovensko

Silniční pravidla na Slovensku

Ubytování na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovenské památky, kultura a příroda

Historie Slovenska

Česko-slovenský a slovensko-český online slovník

10 důvodů proč navštívit Slovensko

Kde, kam a jak na Slovensku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Slovenska

Banskobystrický kraj Bratislavský kraj Košický kraj Nitriansky kraj Prešovský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Žilinský kraj
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde