Historie Slovenska

Slovenská vlajkaSlovenská historie je velmi bohatá. Již v prvním století zde existoval jakýsi státní útvar v podobě Vanninovo království. Během krátké doby byla vybudována Sámova říše. Netrvalo však dlouho a vznikla zde významná Velkomoravská říše, která zanikla přibližně v 10. století.

Posléze slovenské území začali osídlovat Maďaři, načež se Slovensko připojilo k Uherskému království. Tato maďarská nadvláda trvala cca 900 let. Vládl zde rod Arpádovců, právě za jejich panování došlo nejen k rozvoji těžby, ale také architektury a umění. Poté zde vládly další rody, jejichž představiteli jsou např. Karl Robert z Anjou, Zikmund Lucemburský. Zhruba od roku 1526 patřilo území k Habsburské říši. V dalších obdobích prodělalo území řadu vojenských vpádů a reforem. Došlo k rozkvětu vzdělanosti, slovanského jazyka a kultury. V roce 1918 bylo území součástí Československa. Od 1948 do 1989 bylo Slovensko socialistickým státem. Na začátku roku 1993 proběhlo odtržení samotné země a vznikla Slovenská republika.

 

 

Průvodce Slovenskem

Zájezdy na Slovensko

Silniční pravidla na Slovensku

Ubytování na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovenské památky, kultura a příroda

Historie Slovenska

Česko-slovenský a slovensko-český online slovník

10 důvodů proč navštívit Slovensko

Kde, kam a jak na Slovensku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Slovenska

Banskobystrický kraj Bratislavský kraj Košický kraj Nitriansky kraj Prešovský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Žilinský kraj
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde