10 důvodů proč navštívit Slovensko

Slovensko je rozmanitou zemí, která má co nabídnout i ukázat. Objevte jeho krásy a prožijte zde nezapomenutelnou dovolenou! A pokud ještě stále váháte, zda se vydat právě k našim východním sousedům, podstrčíme Vám několik důvodů, které Vás jistě přesvědčí.

Ilustrační foto

Horské jezero v Tatrách

1. S "bratmi Slovákmi" máme společné kořeny

Ačkoliv se Československo 1.1.1993 rozdělilo na dva samostatné státy, dodnes nás pojí společné pouto. Hraniční čára nedokáže rozdělit příbuzenské vztahy či mnohaletá přátelství. K místům na Slovensku mají mnozí z nás i dnes takový vztah, jako by to bylo u nás doma, v Česku. Další výhodou je, že k naším sousedům to není daleko. A narozdíl od jiných států se tu domluví každý Čech, bez nutnosti ovládat cizí jazyk.

2. Lákavá příroda

Slovensko se chlubí bohatstvím přírodních krás. Na relativně malém území se nachází více než 1000 chráněných území, 9 národních parků a 16 chráněných krajinných oblastí, kde najdeme velké množství vzácných druhů živočichů i rostlin. Mezi nejatraktivnější místa patří: Tatranský národní park, Národní park Nízké Tatry, Národní park Slovenský ráj, CHKO Štiavnické vrchy, Karpatské bukové pralesy a mnoho dalších.

3. Oblíbené halušky s brynzou

Nejproslulejší specialitou slovenské kuchyně jsou vynikající halušky s brynzou. Pochutnat si na nich můžete i u nás, ale věřte, že na Slovensku budou prostě šmakovat lépe. U našich východních sousedů je patrný vliv maďarské kuchyně. Některá jídla jsou tak pálivější než jsme zvyklí u nás. Ochutnat můžete i krajově odlišné pokrmy. Mezi oblíbené alkoholické nápoje patří pivo, borovička a slivovice.

4. Vyhledávané lázně a termální koupaliště

Slovensko je proslulé i svými léčivými prameny. Místní lázně jsou vyhledávané domácími i zahraničními návštěvníky. Mezi nejznámější lázně patří Piešťany, Trenčianske Teplice, Bardejovské Kúpele, Vyšné Ružbachy nebo Silač. Mnoho turistů volí lázeňská střediska a termální lázně jako místo svého ubytování při pobytu na Slovensku. Co může být lepšího než se po náročné túře uvolnit v horkém prameni a oddávat se relaxaci?

5. Evropský střed

Chtěli byste stanout na přesném zeměpisném středu Evropy? Slovensko Vám toto přání rádo splní. Symbolický kámen označující střed Evropy najdeme u zdi Svatojánského kostela v oblasti Kremnických dolů. Na památníků najdeme i tabulky s připomínkou důležitých mezníků slovenské historie.

6. Nej Slovenska...

7. Skvělé lyžování

Slovensko je jako stvořené pro zimní radovánky. Nejvýše položený lyžařský areál se rozprostírá v Tatranské Lomnici. Nejen ve Vysokých Tatrách najdete lyžařská střediska evropské kvality. Stačí si vybrat!

8. Kouzelné historické památky

Slovensko je země bohatá na historické perly. Do minulosti můžete nahlédnout na hradech, zámcích, katedrálách, kostelech, skanzenech i v malebných vesničkách, které jsou rozesety po celé zemi.

Při návštěvě této si vyhraďte čas na návštěvu hlavního města Bratislavy. Tato metropole se pyšní architektonickými památkami z různých období. Hlavní dominantu města představuje Bratislavský hrad. Dalšími tipy na procházku jsou hrad Děvín s překrásnou vyhlídkou či Staré město.

9. Horská turistika

Nejvyhledávanější přírodní turistickou lokalitou jsou Vysoké Tatry. Majestátní štíty hor, malebná plesa a neobvyklá zubačka – to vše jsou lákadla, díky kterým se sem turisté pravidelně vracejí. Území Slovenska bylo matkou přírodou obdarováno i jedinečnými krasovými jeskyněmi. A atmosféru bohaté historie můžete vstřebávat na mnohých místech, z nichž byla řada zapsána na seznam kulturních památek UNESCO.

10. Cykloturistika

Slovensko nabízí rozsáhlou a kvalitně značenou síť cyklistických tras, kde si svou náročnost vybere každý. Vsaďte na aktivní dovolenou po Slovensku na kole a nebudete litovat. Přírodní scenérie i historické památky budete mít jako na dlani. Zvolit si můžete např. vyhlášenou Tatranskou magistrálu, Bratislavskou magistrálu či Liptovskou magistrálu.

 

 

Průvodce Slovenskem

Zájezdy na Slovensko

Silniční pravidla na Slovensku

Ubytování na Slovensku

Slovenská kuchyně

Slovenské památky, kultura a příroda

Historie Slovenska

Česko-slovenský a slovensko-český online slovník

10 důvodů proč navštívit Slovensko

Kde, kam a jak na Slovensku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Slovenska

Banskobystrický kraj Bratislavský kraj Košický kraj Nitriansky kraj Prešovský kraj Trenčiansky kraj Trnavský kraj Žilinský kraj
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde